Jak wybrać dobre deski elewacyjne?

Gdy mówimy o atrakcyjnym wyglądzie domu jednorodzinnego, przedmiotem dyskusji jest zazwyczaj ciekawa aranżacja wnętrz. Coraz więcej uwagi poświęca się jednak również temu, jak prezentuje się on na zewnątrz. Moda na elewacje drewniane pojawiła się już stosunkowo dawno, nadal jednak jest jednym z najgorętszych trendów. Czas więc zadać sobie pytanie o to, na co zwracać uwagę wybierając deski elewacyjne kompozytowe i drewniane.

Podstawowe informacje o deskach elewacyjnych

Deski elewacyjne drewniane można układać na całej elewacji. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do tego, aby stały się ozdobą tylko jednego jej fragmentu. Wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, układając je nie można też zapominać o roli, jaką ma do odegrania właściwa wentylacja. Stworzenie elewacji drewnianej, która będzie nas zachwycać przez lata, nie jest jednak trudnym zadaniem.

Oczywiście, deska elewacyjna nie może być rozwiązaniem przypadkowym. Drewno, z którego jest wykonana, powinno charakteryzować się wilgotnością sięgającą od 12 do 18 procent. W innym wypadku trudno będzie ochronić je przed odkształceniami. Na efekt końcowy wpływ ma zresztą nie tylko jego rodzaj. Duże znaczenie ma także to, w jaki sposób deska elewacyjna drewniana była przechowywana przed jej ułożeniem. Przyjmuje się, że powinno być to miejsce suche, przewiewne i zadaszone.

Przegląd popularnych desek elewacyjnych

Chcąc kupić deski elewacyjne można mieć pewność, że wybór nie będzie w żaden sposób ograniczony. W sprzedaży dostępne są rozwiązania o różnych profilach, kluczowe znaczenie wydaje się mieć przy tym charakterystyczny dla nich kształt. Najcieńsze deski znane są z tego, że zachodzą jedna na drugą, choć mogą być także ukształtowane w wrębem. Jeśli jednak chcemy łączyć je na pióro i wpust, musimy liczyć się z tym, że konieczne będzie zaopatrzenie się w egzemplarze o większej grubości.