Jaką firmę wybrać do zarządzania flotą?

Jak postępować, aby flota aut służbowych nie tylko nie przynosiła strat firmie, ale również generowała dla niej zyski? Pomocne może okazać się właściwe zarządzanie flotą pojazdów. Warto więc zadać sobie pytanie o tym, na czym powinny koncentrować się wysiłki podejmowane przez fleet managera.

Przemyślane finansowanie floty jako podstawa

Flota aut na pewnym etapie rozwoju staje się koniecznością bez względu na to, w jakiej branży się działa. Nie oznacza to jednak, że zakup samochodów osobowych i dostawczych jest zawsze najlepszym rozwiązaniem. Owszem, auta można kupować za gotówkę, wiele mówi się jednak również o zaletach leasingu oraz wynajmu długoterminowego.

Każda z wymienionych opcji ma swoje plusy i minusy, a osoba zarządzająca flotą powinna być w stanie stwierdzić, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w konkretnym przypadku. Tu duże znaczenie ma tak charakterystyka floty, jak i specyfika prowadzonego biznesu. Fleet manager może więc już na tym etapie zaoszczędzić zatrudniającemu go podmiotowi wielu strat.

Problematyczne kilometry prywatne i służbowe

Zarządzanie flotą samochodową nie kończy się wcale w tym momencie, w który dochodzi do wejścia w jej posiadanie. Polskie prawo jest coraz bardziej rygorystyczne wówczas, gdy w grę wchodzi wykorzystywanie aut służbowych do celów prywatnych, fleet manager musi być więc skoncentrowany na monitorowaniu tego zjawiska oraz podejmowaniu środków zaradczych. Tu dobrym rozwiązaniem jest monitoring pojazdów GPS pozwalający na nadzorowanie sposobu ich eksploatacji. Konieczne jest jednak również wprowadzenie wewnętrznych mechanizmów przeciwdziałających nadużyciom w tym zakresie, do jakich może dochodzić w firmie.