Na czym należy się koncentrować zarządzając flotą?

O tym, że zarządzanie flotą samochodową jest ważne nawet, gdy firma nie dysponuje wieloma autami, nie trzeba nikogo przekonywać. Często możemy jednak usłyszeć, że właściciele firm nie są zadowoleni z jego efektów nawet, jeśli zatrudniają kompetentne osoby i dysponują oprogramowaniem, które powinno ułatwiać im pracę. Warto zadać sobie więc pytanie o to, na jakich aspektach związanych z zarządzaniem flotą warto skoncentrować się w pierwszej kolejności.

Po pierwsze – optymalizacja tras

Bez względu na to, jak liczna jest flota aut służbowych, jeśli ma być wykorzystywana efektywnie, należy na bieżąco zbierać informacje na temat tego, gdzie znajduje się samochód i jakie aktywności podejmuje jego kierowca. Tu najlepiej sprawdzają się systemy pozwalające na monitoring GPS. Ich koszt nie jest duży, a działanie nie wymaga skomplikowanego wdrażania. Flota aut jest dzięki temu lepiej kontrolowana, a firma może mieć pewność, że pojazdy wykorzystywane są zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Po drugie – kontrola tankowania

Jeśli zarządzanie flotą pojazdów ma obniżać koszty związane z jej obsługą, konieczne jest skupienie się na analizie tego, jak wyglądają dokonywane przez kierowców zakupy paliwa. Firmy zwykle mają możliwość tańszego tankowania na wybranych stacjach, kierowcy, których się nie monitoruje, zdają się jednak o tym niekiedy zapominać. Dzięki nadzorowi można zapobiegać oszustwom, kontrola tankowania pozwala jednak również na negocjowanie korzystniejszych przyszłych umów z dostawcami paliwa.

Po trzecie – analiza różnych form finansowania floty

Flotę aut można dziś budować na wiele sposobów. Zakup samochodów to tylko jedna z opcji. Korzystny okazuje się także leasing operacyjny, a w niektórych przypadkach również wynajem długoterminowy. Nie ma jednak rozwiązania, które można uznać za najlepsze bez względu na okoliczności. Mądre zarządzanie flotą wskazuje jednak na te, które sprawdzi się najlepiej w konkretnym przypadku.