Każda budowa lub inwestycja musi być odpowiednio zabezpieczona. Według obowiązującego w Polsce prawa w takiej sytuacji niezbędne są tymczasowe ogrodzenia budowlane, które mają na celu z jednej strony zabezpieczyć przed nieszczęśliwym wypadkiem, a z drugiej – ochronić przed wtargnięciem na dany teren niepożądanych intruzów.
Takie ogrodzenia mają mieć minimum 1,5 metra wysokości oraz muszą spełniać konkretne warunki techniczne (nie mogą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt). Natomiast sam rodzaj takich ogrodzeń jest dowolny – mogą to być ogrodzenia budowlane ażurowe lub pełne.
Rodzaje ogrodzenia budowlanego
Ogrodzenia budowlane w wersji ażurowej to jeden z najtańszych i jednocześnie najbardziej popularnych sposobów na ochronę inwestycji lub placu budowy. Ten typ ogrodzenia charakteryzuje się obecnością ocynkowanych przęseł, które są wykonane z kwadratowych profili. Te wewnętrzne profile zazwyczaj są wypełnione metalową siatką, która jest zgrzewana lub pleciona.
Ogrodzenia ażurowe mogą być stosowane zarówno przez duże przedsiębiorstwa zajmujące się inwestycjami na dużą skalę, jak i przez małe firmy budowlane. Dodatkowo ten typ ogrodzeń może być także wykorzystywany przy różnego rodzaju imprezach masowych.
Ogrodzenie pełne czy ażurowe?
Ogrodzenia pełne to także ogrodzenia budowlane tymczasowe, które – w odróżnieniu od tych ażurowych – posiadają znacznie wyższe parametry ochronne. Wynika to przede wszystkim z tego, iż ten typ ogrodzenia wykonany jest ze stalowej ramy, która dodatkowo wypełniona jest blachą trapezową. Dzięki temu powstaje trwały i niezwykle mocny panel, który tworzy bardzo stabilne i wytrzymałe ogrodzenie. Ten typ ogrodzenia nie tylko doskonale chroni osoby będące na zewnątrz (na przykład przed odpryskami, oparami, kurzem czy chemikaliami), ale też stanowi świetną barierę wizualną.
Ogrodzenia budowlane tymczasowe to obowiązkowy element każdej inwestycji i budowy. W każdym z tych miejsc pełnią rolę ochronną, co jest wymagane polskim prawem.