Jak wybrać idealne drewniane deski elewacyjne?

Odpowiedź na pytanie o to, z jakiego materiału powinna być wykonana deska elewacyjna, należy do tych banalnie prostych. Nietrudno się domyślić, że materiałem tym jest drewno. Czy jednak dowolne rozwiązanie będzie tak samo dobre? Mówimy przecież o elewacji budynku, zrozumiałe jest więc nasze dążenie do tego, aby jej stan przez długi czas był opisywany jako idealny.

Jakiego drewna unikać?

Jeszcze zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, jakiego rodzaju deski elewacyjne drewniane sprawdzą się najlepiej, musimy poszukać odpowiedzi na inne pytanie. Dotyczy ono tego, jakiego drewna powinniśmy unikać, jeśli deska ma spełniać pokładane w niej nadzieje.

Tym, co ma kluczowe znaczenie przy zakupie, okazuje się być nie tyle jego rodzaj, ile miejsce pochodzenia. Nawet, jeśli jakość samego drewna jest dobra, już samo niepoprawne składowanie go może znacząco wpłynąć na właściwości tego materiału. Szczególnie dużym rozczarowaniem mogą się okazać deski elewacyjne składowane na świeżym powietrzu.

Na jaki rodzaj drewna stawiać w pierwszej kolejności?

Deska elewacyjna drewniana może powstawać z wykorzystaniem różnych gatunków drewna. Nawet te, które cieszą się największą popularnością, nie gwarantują jednak, że wygląd elewacji będzie spełniał nasze oczekiwania nawet z upływem lat. Elementy drewniane nie poradzą sobie bez regularnej opieki. Z całą pewnością przyda się im również systematyczna impregnacja.

Najpopularniejsze deski elewacyjne dostępne na polskim rynku to te, które zostały wykonane z drewna świerkowego i sosnowego. Modne są jednak również deski wykonane z modrzewia syberyjskiego. Tym ostatnim warto poświęcić nieco więcej uwagi, bo są może droższe od innych, ale zatem trwałe i zdecydowanie bardziej wytrzymałe.